Iz stare štampe – Mostarska hronika, Jugoslavenski list, 1925. godine

U Jugoslavenskom listu od 12. oktobra 1925. godine, u rubrici Mostarska hronika, obavljeno je nekoliko tekstova o tada aktuelnim događajima u Mostaru. Mostarska hronika (Od našeg redovitog urednika) Mostar 12. oktobra -:- Jedna kulturna potreba Mostara Narodno pozorište u Sarajevu stalno se koprca u dugovima zahvaljujući to svoje stanje “velikom razumijevanju” sarajevske publike. Dok su…

Nastavi čitanje →

Na granici sjećanja – Kameni most preko rijeke Bune

(tekst koji slijedi objavili smo na portalu Nova Sloboda 22. aprila 2015. godine. Tekst živi i dalje i nakon toliko godina ponovo izroni negdje drugo, kao u ovom slučaju, na portalu “Miruh Bosne. Link se nalazi na kraju teksta. Ovo je ujedno i sjećanje na našeg Ismaila Bracu Čamparu) Takozvani „Rimski most” preko rijeke Bune,…

Nastavi čitanje →

Iz stare štampe – Uništavanje vrtlarstva u Mostaru, Jugoslavenski list, od 8. oktobra 1925. godine

U Jugoslavenskom listu od 8. oktobra 1925. godine obavljen je tekst o problemima sa vrtlarstvom u Mostaru. “Uništavanje vrtlarstva u Mostaru Mnogo raznih elemenata uticalo je na nestajanje vrtlarstva u Mostaru. Glavni razlog i najveća nedaća poljoprivrede u Hercegovini je pomanjkanje gnojiva, Velika raznovrsnost terena, a još veća raznovrsnost zasađenih vrsta i sjemena onemogućavaju upotrebu umjetnog…

Nastavi čitanje →

Prije 99 godina – Kameni izrazi lica

Bio je to čin nasilja, na kraju kojeg su četiri američka predsjednika pogledala zemlju svojim strogim licima: Rezolucija koju je usvojio američki parlament 3. marta 1925. da se Black Hills u Južnoj Dakoti pretvori u nacionalni spomenik nije bila samo izraz poštovanja prema očevima Sjedinjenih Država. Također je još jednom pokazano domorocima ko su gospodari zemlje. Sveta…

Nastavi čitanje →

Iz stare štampe – Amo tamo po Mostaru, 1925. godine

U Jugoslavenskom listu od 7. oktobra 1925. godine obavljen je tekst mostsrskog urednika lista o događajima u Mostaru u prethodnim danima. Amo-tamo po Mostaru (Od našeg mostarskog urednika) Mostar, 5. oktobra (1925.) -:- Milenijska proslava u Mostaru Mostar je već dulje vremena željno isčekivao dan proslave 1000- godišnjice Hrvatskog Kraljevstva, te nas ni male ne…

Nastavi čitanje →

Prije 122 godine – Puno buke oko prašine

-Prvi usisivači za prašinu- Prvi uređaji doveli su Huberta Cecila Buta na sud. Engleski inžinjer je imao najbolje namjere sa svojim izumom: dobro održavan dom u kome se prašina više ne diže prilikom metenja – već se usisava. Ali mašina, koja je na kolima dovožena do kuće kupca, bila je preglasna. Buka motora dok je usisavala prljavštinu…

Nastavi čitanje →

Iz stare štampe – Oglas o davanju hotel Neretve pod najam, Mostaru, 1923.

U Jugoslavenskom listu od 5. oktobra 1923. godine objavljen je oglas o davanju hotel Neretve pod najam. “Gradsko Poglavarstvo u Mostaru.Broj: 4822/23. ‚Mostar, 5. oktobra 1923, Natječaj Gradsko Poglavarstvo izdati će od 1. januara 1924. pod najam na deset godina zgradu hotela Neretve, koja sadržaje 28 soba za strance, stan za svratištara, velike dvorane, sve uzgredne…

Nastavi čitanje →

Stare slike pričaju – Fontana pred Hitom

nekad i… …sad! Proći kraj ove fontane, a ne napiti se vode, bio je ovozemaljski, a mostarski grijeh.A vode se napiti sa ove fontane je bilo ravno nekom drevnom ritualu.Nagnut preko zida fontane, rukama zatvoriš mlazove sa lijeve i desne strane, koje dolaze iz one cijevi, da te ne uprskaju po licu, hvataš ustima onaj…

Nastavi čitanje →

Stare slike pričaju – Pogled sa Banje 1936. godine

Jedan pogled koji nije baš svakodnevan za mostarsku raju. Pogled sa Banje na Ričinu, od mosta preko Neretve, prema Gimnaziji. U donjem desnom uglu vidi se dio mosta, koji je od svoje izgradnje često mijenjao ime, tako da je nakon izgradnje 1878. godine dobio naziv Most Franje Josipa I. Nakon Prog svjetskog rata, 1919. godine…

Nastavi čitanje →