Iz lista Sloboda, 1953. godina, Broj gostiona u Mostaru

U listu Sloboda od 1. januara 1953. godine objavljen je tekst o broju gostiona u Mostaru. Tekst je ponovo objavljen 1974. godine, u broju posvećenom 30. godišnjici izlaženja lista Sloboda.

“Da li u Mostaru ima previše gostiona

U gradu Mostaru postoje tri ugostiteljska preduzeća koja imaju oko četrdeset različitih ugostiteljskih objekata, među kojima 22 birtije, 3 hotela, 1 bar, 1 slastičarna i manji broj bifea, restorana i drugog. U ovim ugostiteljskim objektima uposleno je preko tri stotine namještenika i radnika.

Kad se detaljno upoznamo sa rasporedom ugostiteljskih objekata vidjećemo da ih je većina skoncentrisana na malom prostoru i da ih u pojedinim kvartovima ima vrlo malo ili ih nema nikako. Na prostoru od Trga Republike do Željezničke stanice i od Sreskog narodnog odbora do uprave Boksita u ulici Alekse Šantića skoncentrisano je više od pola ugostiteljskih objekata. Imamo i takvih slučajeva da se birtije stvaraju jedna uz drugu kao na primjer, kod željezničke stanice. U samoj stanici postoji restauracija, a preko puta hotel “Hercegovina”, a do njega novootvoreni restoran. U Titovoj ulici mnogo je više birtija i to jedna uz drugu. Sa lijeve strane u dužini od možda

oko stotinu metara postoje četiri ugostiteljska objekta, a takva je situacija u Ulici Adema Buća i drugim ulicama.

Međutim, nije takva siatuacija u pojedinim kvartovima i periferiji grada. Recimo na cijelom prostoru Luke postoji jedan ugostiteljski objekat, a u Donjoj Mahali, Carini i još nekim ulicama uopšte nema birtija ni drugih objekata,

(“Sloboda”, 1. januar 1953. godine)”

prilog: gostiona Jagnje, 1950-ih (cidom)

priredili: Armin Džabirov, Tibor Vrančić, Smail Špago

(NovaSloboda.ba)

1 komentar

  1. Podsijeti mi na Sarajevo, u jezgri kafić/birtija do kafića, cijelu ulicu zauzmu a kako se ide prema perferiji sve rijeđe i rijeđe. Bilo bi mi interesantno pročitati sadašnje stanje. Super su mi ove arhivske slike koje objavljuješ.

Komentariši