Begova bamija i jalandži dolma
Bamija, bamja, bamlja…ako ti žena napravi bamlju to je kritika, ako ti kažeš da ti napravi, to je samokritika, a ako ti punica napravi, e to je već polikita…(tipčno mostarski, od Seke)
Zbog afrodizijačkih svojstava, bamija je bila omiljeno jelo begova. Ko bi rekao da su begovima trebali stimulansi kod tako zanosnih hanuma…? A i sama ova riječ afrodizijak, čini se da u korjenu ima dvije naše riječi, dizati i jak…ko zna?
Bosanski lonac, cicvara, popara, burek, krompiruša, kljukuša, tufahije…. Putovanje po trpezama, prateći nazive ovih jela, pretvara se u jedno putovanje uzduž i poprijeko
Bosne i Hercegovine. Svaki kraj ima različite recepte za jela pod istim nazivom, ili obrnuto – isti recepti i jela imaju različita imena.
.
[IMG]http://i42.tinypic.com/fokkdy.jpg[/IMG]
.
Nešto dobro i ukusno, je bamija, bamja, bamlja, jedno od najčešćih jela na bh. trpezi, jelo koje ponekad zovu i bajramskom bamijom, jer se ovaj praznik ne može zamisliti bez bamije. Ova biljka koja je takođe na cijeni u Grčkoj, Bugarskoj i Makedoniji, porijeklom je iz Abesinije i istočne Indije, a uspjeva i kod nas u BiH. Na cijeni je posebno sorta Almadija. Za pripremaanje jela koristi se svježa, u vrijeme kad dospijeva, ili kao osušena, nanizana na koncu, za upotrebu tokom čitave godine. Bamija se tako može kupiti i na pijaci, svježa, ili osušena, nizana na konac. Za bamiju za četiri osobe, obično su potrebna tri niza suhe bamije. Ako ne možete da nabavite Almadiju, jelo se može spremiti i sa zamrznutom bamijom. Ukus je isti, razlika je samo u izgledu. Suha bamija je sitnija.
.
[IMG]http://i44.tinypic.com/2hzmpme.jpg[/IMG]
.
Za bamiju za četiri osobe, potrebno vam je:
250 gr. zamrznute ili 50 gr. suhe bamije,
450 gr. teletine od plećke,
2 glavice crvenog luka,
biber, so, aleva paprika,
1-2 mrkve,
peršunov list,
malo sirćeta,
malo ulja (po izboru),
lovorov list,
1 limun.
Na malo ulja zažutite sitno isjeckan crveni luk, dodajte na kolutove isjeckanu mrkvu, a na sve to, na kockice isjeckanu teletinu i lovorov list. Podlijevajte vrelom vodom dok meso ne omekša. Dok se meso dinsta, u drugu šerpu naspite vodu i dodajte malo sirćeta. (Dvije supene kašike). U toj tekućini obarite bamiju koju ste prethodno skinuli sa konca. Potrebno je tek desetak minuta. Kad je meso već skoro gotovo, dodajte ocijeđenu i pod hladnom vodom ispranu bamiju i pustite da se sve zajedno krčka još 15-ak minuta. Na kraju posolite, pobiberite i dodajte kašičicu aleve paprike. Pospite sitno isjeckanim peršunovim listom. Postupak sa smrznutom bamijom je skoro isti, samo što se ona u tom slučaju ne kuha, nego samo onako zamrznuta izvadi iz vrećice, ispere pod mlazom hladne vode i doda mesu.
Bamija se služi sa kriškom limuna.
Bamija je biljka iz roda sljezova. Prirodni je aromatik, afrodizijak, antispazmodik, digestiv, diuretik, kolorant i stimulant. Drugo ime joj je gombo ili gumbo što na grčkom znači – rog. Dio koji se upotrebljava za jela, upravo tako i izgleda: a zapravo je riječ o svijetlo-zelenim, do žuto-zelenim cvjetovima, koji nakon kratke cvatnje formiraju šestobridnu mahunu.
.
[IMG]http://i43.tinypic.com/jsdlzp.jpg[/IMG]
.
Uz ovo jelo dodaje se nešto što nije salata, ali tako izgleda.
Riječ je o jalandži dolmi sa sirom, za četiri osobe potrebno je:
8 zelenih mesnatih, manjih paprika,
250 gr. mladog sira,
100 gr. kajmaka ili pavlake,
80 gr. sitno sjeckanog crvenog luka,
malo ulja, soli, majčine dušice.
.
[IMG]http://i41.tinypic.com/2hzgx9u.jpg[/IMG]
.
Paprike operite i odrežite im poklopce. Očistite od sjemenki i jedno i drugo. Crveni luk sitno nasjeckajte i pomiješajte sa mladim sirom i kajmakom, ili pavlakom. Posolite, dodajte majčinu dušicu. Smjesom napunite paprike, vratite poklopce i ispecite u rerni. Paprike moraju stajati uspravno, inače će se sadržaj iz njih izliti i to neće biti dobro. Gotove su kada dobiju lijepu ‘bakarnu’ boju. Dobre su i tople i hladne. Nekada su se pekle ispod sača i tada su bile ravnomjerno ispečene sa svih strana. I ne zaboravite, ovaj recept je za apsolutne početnike.
Nema šanse da vam ne uspije.
Osim… ako ste rođeni bez i malo talenta za kuhanje.
(recepti iz teksta Ljiljane Pirolić, u časopisu Europa, may 2013.)
priredio: Smail Špago